no-img
سایت همیار معلم

دانلود مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی - همیار معلم


سایت همیار معلم
اطلاعیه های سایت

ads ads ads ads ads ads ads ads

ادامه مطلب

DOC
دانلود مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی
doc
شهریور 23, 1397
40 کیلوبایت
3000 تومن
مقالات فرهنگیان
مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی
سال تحصیلی 97-96
۳,۰۰۰ تومان

دانلود مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی


مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی

 

 

 

 

 

چکیده

از مهم ترین اصول و مواردی است که همیشه باید در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد توجه به تفاوتهای توانایی فردی دانش آموزان است از جمله توانایی های متفاوت کودکان که موجب تفاوت عمده بین عملکرد آنان می شود، توانایی های شناختی از جمله هوش است که میزان آن در همه افراد یکسان نیست. در نتیجه باید به آن توجه خاصی مبذول شود. زیرا نوع و سرعت آموزش باید با توانمندی های شناختی دانش آموزان هماهنگ شود. قشر نسبتا وسیعی از دانش آموزان مدارس عادی که در عین تفاوت هوشی بارز با دیگر دانش آموزان در کنار سایر کودکان می نشینند و از امکانات مشابه آنان در مدارس بهره می برند دانشآموزان دیرآموزند. دیرآموزان ۱۰ تا ۱۴ درصد کل دانش آموزان مدارس را تشکیل می دهند و به طور معمول در کلا س های عادی ابتدایی (به خصوص کلا س های اول) چند دانش آموز دیرآموز وجود دارد. در این مقاله که به روش مطالعات کتابخانه ای انجام می شود با بررسی شرایط دانش آموزان دیرآموز و آموزش آنها در دوره ابتدایی پرداختیم و نتایج حاصل از این مطالعه بیانگر  تاثیر مثبت کلاس های ضمیمه و نقش آن در بالا بردن معدل دانش آموزان دیرآموز است.

واژه های کلیدی: دیرآموز، دانش آموز، آموزش،معلم

  مقدمه و بیان مساله

طبق آمار سازمان آموزش و پرورش استثنایی فقط در بین کودکانی که در طرح سنجش آمادگی ورود به دبستان در سال تحصیلی ۷۵-۷۴ و ۷۶-۷۵ شرکت کردند ۷۸۰۰ دانش آموزان در سال اول و ۱۰۹۵۰ نفر در سال دوم تشخیص داده شد طرح سنجش آمادگی ورود به دبستان را از سال ۱۳۷۲ سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اجرا کرده است. در این طرح توانایی های شنوایی و بینایی و آمادگی تحصیلی (هوشی) کودکانی که در آستانه ورود به دبستان هستند مورد ارزیابی قرار می گیرد. از نتایج این طرح شناسایی و تشخیص عده زیادی از کودکان دیرآموز است با توجه به این مساله وزارت آموزشی و پرورش عهده دار (جایابی آموزش) تدوین برنامه های آموزشی مناسب برای این افراد شده است. اولین گامی که در این جهت برداشته شده، تشکیل کلا س هایی موسوم به کلا س ضمیمه ویژه است، تعداد کل این کلا س ها در کل کشور در سال تحصیلی ۷۵-۷۴ حدود ۸۵ کلا س بود. لا زم به ذکر است کلا س ضمیمه کلا سی است که برای استفاده دانشآموزان دیرآموز پایه اول ابتدایی در مدارس عادی تشکیل می شود.

تعداد دانش آموزان این کلا س ها حداکثر ۱۵ نفر است و فرصت های بسیاری برای یکپارچه شدن کودکان در فعالیت های عادی مدرسه فراهم میآید. معلمان با تجربه و آموزش دیده کلا س های ضمیمه معمولا دوره های تخصصی سازمان آموزش و پرورش استثنایی را گذرانده اند و با خصوصیات عاطفی، شناختی و اجتماعی این کودکان آشنایی کافی دارند. طرح سنجش برای ارزیابی هوشی کودک ابتدا با یک آزمون هوشی مورد ارزیابی اولیه قرار می گیرد و اگر این احتمال وجود داشته باشد که هوش او پایین تر از حد متوسط هوش کودکان باشد برای سنجش دقیق تر با آزمون های هوشی دیگر به مرحله ارزیابی تخصصی ارجاع داده شوند. نتیجه به دست آمده در این مرحله مشخص می کند که باید کودک را به کجا ارجاع دهند. در چنین شرایطی معمولا کودکانی که هوش عادی و بالا تر داشته باشند به مدارس عادی معرفی می شوند. اما کودکانی که دیرآموز تشخیص داده می شوند برای استفاده از کلا س های ضمیمه (در کنار کلا س های عادی) به مدارس عادی ارجاع داده می شوند و در مورد کودکان عقب مانده نیز تصمیمات خاصی اتخاذ می شود.

اهداف :

اهداف اصلی تحقیق حاضر یافتن راه حلی برای آموزش هرچه بهتر دانش آموزان دیرآموز در کنار دیگر دانش اموزآن در مدارس عادی می باشد.

اهداف فرعی:

  • یافن الگویی جهت تدریس موفق و تاثیرگذار برای دانش آموزان دیرآموز

  • نحوه مدیریت دانش اموزان دیرآموز در مدارس عادی

  • ایجاد بستری جهت جلوگیری از تفکیف دانش آموزان دیرآموز با دانش آموزان عادی

 

 

دانلود مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی

دانلود مقاله نحوه برخورد با دانش آموزان دیرآموز در دوره ابتدایی

 

 

فرمت فایل word

قیمت :    ۳۰۰۰ تومن

نکات مهم قبل خرید :

۱- نحوه دریافت به صورت دانلودی هست و شما بعد از پرداخت اینترنتی بلافاصله (اتوماتیک) فایل را می توانید دریافت کنید.
۲- در صورت مشکل با پشتیبانی سایت در تماس باشید.
۳- اعتبار ما در گرو کیفیت خدمات ، تکریم مشتری و رضایت شما است.

۴- فایل دانلودی بصورت ورد و قابل ویرایش و آماده چاپ می باشد

 موضوعات :
برچسب‌ها :
ads ads ads ads ads ads ads ads

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.